Gezinin Kapsamı


Denizli/ Honaz’da bulunan Denizli Prefabrik Yapı Elemanları İnş. San. Tic. Ltd. Şti. ziyareti Özgün SARAÇOĞLU rehberliğinde, saat 12:00’da başlayan gezi 15:30’da sona ermiştir. Özgün Bey ve Operasyon ekibinin tanışma faslından sonra üretim bandına inildi. Etriye bükme makinesi olan MEP F13 usta eşliğinde etriye bükme aşamaları tek tek incelendi. Prefabrik donatı  elemanları üretim aşaması incelendi. Fabrikada bulunan ; çelik hasır, kangal, perde, kolon, aşık, öngermeli beton, paspayı ve donatı aksesuarı vs. ürünler ve imalatlar yerinde incelendi.

Gezinin Amacı


Hazır donatı imalatını yerinde görmek, detaylı fikir sahibi olmak, kendi hazır donatı imalatımızı yapma ve yaklaşık  maliyetini öğrenmek ayrıca müşterimiz olan  Denizli Prefabrik Yapı Elemanları İnşaat Sanayi ve Ticaret LTD.ŞTİ. müşteri ilişkilerini ilerletmek.


Soru-Cevap

Özgün Beyle gerçekleştirdiğimiz görüşmede sorduğumuz sorular ve cevapları.

Denizli Prefabrik, Prefabrik yapı sanayinde prefabrik endüstri yapıları,okul,depo,hangar,köprü kirişi gibi çeşitli prebafrik yapı ve elemanlarını üretmek için 2014 yılında kurulmuştur. 5000 m2 üretim ve 5000m2 stok tesisimiz ile kalitenin güvence altına alınması ve uygun fiyat politikalarımız ile sektörde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Tesisimizde okul, hangar, depo gibi çeşitli prefabrik endüstri yapılar ve çatı makası, kolon, döşeme kirişi, TT plak döşeme, vinç kirişi, sundurma kirişi, aşık kirişi, yağmur oluğu ve cephe paneli gibi prefabrik yapı elemanları üretilmektedir. Ürünlerin kullanım amaçları ise sırayla;

Çatı makası: Yüksek açıklığı geçmeye yarayan ve çatı eğimini veren yatay taşıyıcı elemanlardır.

Kolon:Yapıda dış ve iç etkilerden oluşan kuvvetleri temellere, dolayısı ile zemine aktarırlar.

Döşeme kirişi: Döşemelerin üzerine oturduğu ve döşemeleri taşıyan ana kiriştir.

TT plak döşeme: Avantajları büyük açıklıkları bu elemanlarla geçmek mümkündür. Kesitleri dolayısıyla zati ağırlıkları en aza indirilmiştir. Tesisat boşluklarının açılmasına müsaittirler.

Vinç kirişi: Prekast Karkas sistemlerde vinç kullanımı olması durumunda vinç yolu olarak adlandırılan ön gerilmeli ürünlerdir. Çalışacak vinç kaldırma kapasitesi ve aks açıklıklarına göre dizayn edilirler.

Sundurma kirişi: Sundurma kirişi, yüksek açıklığı geçmeye yarayan ve çatı eğimini veren yatay taşıyıcı elemanlardır.

Aşık kirişi: Prekast Karkas Sistemlerinde çatı makaslarına bırakılan pimler üzerine oturan ve makasları yanal olarak birbirine bağlayan, üzerlerine gelecek çatı örtüsünü taşıyan öngerilmeli ürünlerdir.

Yağmur oluğu: Prekast binalarda makas ve sundurma kirişlerini öngermeli prekast aşıklar ile beraber sistemi bağlayan ve asıl amacı yağmur ve kar sularını toplayarak tahliye eden öngermeli prekast ürünlerdir.

Mep f13 tam otomatik bir Demir bükme makinesidir. Çapı 8mm ila 13mm ve uzunluğu  2mm ila 18mm arasında değişen demir çubukları büker. Makine operatörü gerekli bilgileri girer ve makine aldığı demiri bu bilgiler dahilinde seri bir şekilde bükerek kullanıma hazır hale getirir.

8lik bir donatının 12 metresi 4,740 kg, 10luk donatının 12 metresi 7,404kg, 12lik donatının ise 12 metresi 10,656 kilogramdır. Bunlardan yola çıkarak diyebiliriz ki; 1 ton demirden 210 adet 8lik, 135 adet 10luk ve 93 adet 12lik donatı çıkar.

Etriye; taşıyıcı sistem elemanını ve içerisindeki boyuna donatıları komple saran, inşaat çeliğinin bükülmesiyle elde edilen demir sargı donatısıdır. El ile veya makine ile bükülme işlemi gerçekleşir. Mep f13 makinesine giren inşaat çeliği operatörün makinenin bilgisayarına girdiği boyutlar, açı gibi bilgiler dahilinde çeliği büker ve keser. Bunların sonucunda ortaya bir etriye çıkmış olur. Donatının kanca şeklinde kıvrılma açısı, kıvrılma çapı ve uç uzunluğu gibi belirli özellikler belirlenmiştir. Buna göre; Etriyeler uçlarının 135° olarak kıvrılması gerekmektedir, Kıvrılan uç en az donatı çapının 6 katı uzunluğunda bırakılmalıdır. Bu uzunluk Ø8 için minimum 5 cm’dir. 135° kıvırma en az, donatı çapının 5 katı uzunlukta bir çap olacak şekilde yapılmalıdır

Günde 2 ila 4 ton arası etriye üretimi yapılıyor. Ama makine kapasitesi 8 ila 10 ton arasında ürün çıkarabiliyor.

Fotoğraflar